تبلیغات
وبلاگicon
کتابخانه جامع و تخصصی رضوی - مطالب اردیبهشت 1392
کتابخانه جامع و تخصصی رضوی
امام رضا (ع) فرمود: علم گنجینه های کمال است و کلیدهای آن گنجینه ها پرسش کردن است.


حدبث سلسلة الذهب
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 28 اردیبهشت 1392
این روایت مشهور حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است که بیش از 20000 نفر آن را از ایشان از پدر گرامیشان از پدرش تا رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از جبرائیل از خدای متعال نقل نمودند.

این روایت را به خاطر گرامی بودن سلسله سندش ، سلسلة الذهب نامیدند.
احمد بن حنبل در مورد این روایت گفته است که اگر این روایت ( به خاطر جلالت کسانی که در سندش هستند ) را بر جن زده بخوانید خوب می شود (حلیة الأولیاء ج3/ص191).

حضرت علی بن موسی الرضا فرمودند که پدرم فرمود که پدرش امام صادق فرمودند که پدرم امام باقر فرمودند که پدرشان امام سجاد فرمودند که پدرشان امام حسین فرمودند که پدرشان امیر مومنان فرمودند که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند که جبرئیل فرمود که خداوند فرمودند من خدایی هستم که هیچ خدایی جز من نیست پس من را عبادت کنید. هرکس که از شما به نزد من آید و با اخلاص شهادت دهد که هیچ خدایی جز من نیست وارد در قلعه من می شود و هرکس که وارد قلعه من شود از عذاب من ایمن خواهد بود.

البته عده ای می گویند که این سند را سلسلة الذهب نامیدند چون یکی از امراء سامانی دستور داد آن را با آب طلا نوشته و بسیار مورد احترام قرار می داد ، پس وصیت کرد که وقتی از دنیا رفت این روایت را همراه با وی دفن کنند .پس وقتی مرد او را در خواب دیدند که گفت خداوند من را بخشید به این دلیل که اقرار به لا اله الا الله کردم و پیغمبر وی را تصدیق نمودم و چون این روایت را با تعظیم و احترام نوشتم.

اما اصل روایت سلسلة الذهب در کتب شیعه:
مرحوم شیخ صدوق این روایت را در کتب مختلف خودشان آورده وبرای آن چندین سند ذکر می نمایند .تنها در کتاب توحید برای این روایت سه سند دارند که ما تنها به یکی از آنها اشاره می کنیم:التوحید - الشیخ الصدوق - ص 25

وقتی امام رضا علیه السلام به نیشابور رسیده و خواستند که از آنجا به سوی مامون بروند اهل حدیث دور ایشان گرد آمده و عرض کردند : ای فرزند رسول خدا ، از اینجا می روی و به ما حدیثی نمی گویی تا به وسیله شما از آن حدیث استفاده ببریم؟ حضرت در عماره( کجاوه شتر) نشسته بودند . پس سر خود را بیرون آورده و فرمودند از پدرم موسی بن جعفر شنیدم که می گفت : از پدرم جعفر بن محمد شنیدم که می گفت : از پدرم محمد بن علی شنیدم که می گفت : از پدرم علی بن الحسین شنیدم که می گفت : از پدرم حسین بن علی بن أبی طالب شنیدم که می گفت : از پدرم امیر مومنان شنیدم که می گفت : از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم شنیدم که می گفت : از جبرئیل شنیدم که می گفت : از خداوند جل جلاله شنیدم که می فرمود : کلمة لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی: لا اله الا الله دژ مستحکم من است. پس هرکس که داخل آن شود از عذاب من ایمن است. پس وقتی که قافله به راه افتاد ، ما را صدا زده فرمودند البته ( این مطلب و ایمنی از عذاب) با شرائط خودش است، ومن هم از شرائط آن هستم .

شیخ صدوق می گوید : از شروط ایمنی از عذاب اقرار به این است که امام رضا علیه السلام ، امام است از طرف خداوند بر بندگانش و اطاعت او بر ایشان لازم است.دنبالک ها: askdin،
ارسال توسط محمد نظری
پایگاه های رضوی
فروشگاه همراهان
tebyan
دیگر کتابخانه ها
imamalilib ghadirlib nahgolbalaghelib nahgolbalaghelib iimamhosseinlib hajlib ahkamlib
پایگاه های قرآنی
maarefquran qurannetwork qurannetwork imamalilib
پایگاه های مذهبی
tebyan tebyan tebyan
پخش زنده حرم ها
گالری عکس رضوی
گالری تصاویر
امکانات مذهبی
مشاهده و دریافت کد
ذکر روزهای هفته
امکانات جانبی

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا