تبلیغات
وبلاگicon
کتابخانه جامع و تخصصی رضوی - مطالب شهریور 1391
کتابخانه جامع و تخصصی رضوی
امام رضا (ع) فرمود: علم گنجینه های کمال است و کلیدهای آن گنجینه ها پرسش کردن است.


وزیر ارشاد عنوان کرد: تولید نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال امام رضا(ع)
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 28 شهریور 1391

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر برنا، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) از آغاز دهمین جشنواره امام رضا(ع) از 28 شهریور خبر داد و گفت: دهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) از روز سه شنبه همزمان با ولادت حضرت معصومه در حرم مطهر ایشان آغاز می‌شود و اختتامیه آن همزمان با روز ولادت علی‌بن موسی ‌الرضا(ع) یعنی هفتم مهرماه در مشهد مقدس خواهد بود.
 
حسینی ادامه داد: برنامه ویژه‌ای نیز در حرم شاه‌چراغ(ع) برادر امام رضا(ع) واقع در شیراز برگزار خواهیم کرد. همچنین در 150 بقعه متبرکه نیز همایش‌هایی با محوریت سازمان اوقاف و امور خیریه در دستور کار قرار دارد. 

استقبال از کاروان نمادین امام رضا(ع) در مرز شلمچه
حسینی ادامه داد: آیین استقبال نمادین از کاروان امام رضا(ع) در روز جمعه (24 شهریور) در مرز شلمچه که دروازه ورود امام رضا به ایران است، برگزار خواهد شد، به طوری که می‌توان گفت تقارن هفته دفاع مقدس با دهه کرامت را به فال نیک می‌گیریم و سعی می‌کنیم برنامه‌های مشترک در این زمینه اجرا شود. به‌عنوان مثال، همایش ایثار و شهادت در فرهنگ رضوی با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران و جشنواره هشت با موضوع خاطرات رزمندگان با محوریت الهام از حرم رضوی، برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در مسیر کاروان امام رضا(ع) از بدو ورود به ایران تا رسیدن به مشهد، قدمگاه‌های ایشان را گرامی می‌داریم، لذا در اقلید فارس، بهبهان، ابرقو و تفت یزد و نیشابور، ویژه‌برنامه‌هایی را خواهیم داشت.  یک مسابقه دو امدادی 2000 کیلومتری امدادی از شلمچه تا مشهد برگزار می‌شود. 

رشد 38 درصدی برنامه‌های دهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)
حسینی افزود: در مجموع 888 برنامه در دبیرخانه جشنواره طراحی شده است که نسبت به سال گذشته 38 درصد رشد را شاهد هستیم. همچنین موضوعات سال گذشته شامل 54 موضوع بود که امسال به 68 موضوع افزایش یافته است. تولید‌ آثار در رشته‌های مختلف نیز حدودا پنج ‌برابر شده و اکنون 583 هزار اثر را شامل می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بیش از 124 هزار بسته فرهنگی شامل نرم‌افزار، تابلو عکس‌های حرم امام رضا، فیلم و بسته‌های متبرک به 186 شهر در 48 کشور دنیا ارسال می‌شود.

تولید نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال امام رضا(ع) 
وی در ادامه اظهار داشت: ترجمه صحیفه رضویه به دو زبان فارسی و انگلیسی، آماده‌سازی مدخل دانشنامه امام رضا(ع) و چاپ چند مجلد آن به همراه ترجمه تا سال آینده رونمایی خواهد شد. در مجموع 24 مورد تألیف در دست تهیه است، همچنین ترجمه موسوعه هشت جلدی امام رضا(ع) به زبان فارسی و‌ ترجمه فرازهای از سخنان امام رضا به زبان‌های اسپانیولی، ترکی، مالایی و فرانسوی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: مجموعه اشعار شاعران به زبان‌های مختلف و نیز گزیده فیلم‌نامه‌های رضوی به‌زودی چاپ خواهد شد. در کنار این تألیفات،‌ تولید نرم‌افزار نیز در دست تهیه است که کتابخانه دیجیتال امام رضا از جمله مهمترین آن‌هاست.

برگزاری هفته‌های رضوی در 10 استان کشور
وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه گفت: جشنواره امام رضا(ع) به دهه کرامت محدود نمی‌شود و از 5 ماه پیش هفته‌های رضوی را در 10 استان کشور برگزار شده است، به طوری که در سال‌های آتی همه استان‌های کشور شاهد برگزاری هفته‌های رضوی باشند. 

تشکیل بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) 
حسینی با اشاره تشکیل بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) افزود:  این اقدام در راستای مصوبه سفر استانی دولت خراسان رضوی و با هدف گسترش فرهنگ رضوی است که اساسنامه این بنیاد تدوین شده و ساختمان آن در مشهد مقدس و در سال‌روز ولادت امام رضا(ع) افتتاح خواهد شد که امیدواریم نمایندگان مجلس نیز تأمین اعتبارات بنیاد و جشنواره امام رضا(ع) را مدنظر داشته باشند.

مرمت خانه امام رضا(ع) در مرو 
حسینی در خاتمه درباره مرمت خانه امام رضا(ع) اظهار داشت: مرمت خانه امام رضا از سه سال گذشته دستور کار قرار گرفته است، به‌طوری که در دیداری که با رییس‌جمهور ترکمنستان داشتم،‌ طرح احیا و مرمت خانه امام رضا در مرو مطرح شد که با موافقت ضمنی ایشان همراه شد.

وی در این باره تصریح کرد: وزارت ارشاد مستندات خود را ارسال کرده است و مکان دقیق این خانه در مرو قدیم، شناسایی شد، این در حالی است که در حال حاضر از این خانه تنها چند دیوار باقی مانده است.

وزیر ارشاد خاطر نشان کرد: وزارتخانه در حال آماده‌سازی نقشه‌ها است و امیدواریم به‌زودی این مکان نیز به مکان‌های زیارتی امام رضا ملحق شود.

منبع: برنا نیوزارسال توسط امیر رمضانی
پایگاه های رضوی
فروشگاه همراهان
tebyan
دیگر کتابخانه ها
imamalilib ghadirlib nahgolbalaghelib nahgolbalaghelib iimamhosseinlib hajlib ahkamlib
پایگاه های قرآنی
maarefquran qurannetwork qurannetwork imamalilib
پایگاه های مذهبی
tebyan tebyan tebyan
پخش زنده حرم ها
گالری عکس رضوی
گالری تصاویر
امکانات مذهبی
مشاهده و دریافت کد
ذکر روزهای هفته
امکانات جانبی

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
چاپ این صفحه

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا